EN GIFT KVINDE ER BUNDET TIL SIN MAND
”Jeg ved, at I kender Guds lov,” skriver Paulus i sit brev til Romerne (kap. 7, vers 1). ”Derfor må det også være lysende klart for jer, at loven kun bestemmes over et menneske, så længe, det lever! For eksempel er en gift kvinde (ifølge denne lov) kun bundet til sin mand, så længe han lever, men i samme øjeblik han dør, er også (dette) ægteskab ophævet (og den strenge lov, der havde bundet hende til denne mand) gælder ikke længere (Rom. 7:1-2).”
Hvis hun lever sammen med en anden mand, mens hendes ægtemand stadig er i live, så overtræder hun Guds lov! Men hvis hendes mand dør, gælder den lov ikke længere for hende:
I det tilfælde bryder hun ikke ægteskabet ved at gifte sig med en anden mand! (v. 3) Sådan er ’de regler’, som står nedfældet i Guds ord – og disse regler har en yderligere betydning i endetidskampen! Lad mig forklare:
HERRENS ENGEL SLÅR LEJR OM DEM, SOM FRYGTER HAM
Englenes hjælp til mennesker er ikke kun ’en røverhistorien’ (som hører fortiden til). Det er imidlertid heller ikke noget, som moderne mennesker vil tage seriøst! Sådan er ’indstillingen’ hos moderne mennesker, der helst vil ha’ noget at holde sig til’ – og (ikke gerne) vil afvises med nogle overnaturlige forhold, som ’voksne mennesker’ ikke kan tage alvorligt.
Imidlertid dukker beretningerne (til stadighed) op – og englenes overnaturlige gerning vil forekomme indtil dagenes ende! Ja, de bibelske beretninger er optaget af historier om ’alt det, som englene begærer at få indblik i (1. Pet. 1:12).
I Ny Testamente fortælles det, at engle tager sig af de troende, og ’arbejder med i en frelsesplan, der for evighed af, har ligget skjult i Gud (Ef. 3.10) – samt at ’Herrens engle slår lejr om dem, som frygter ham og frier dem (Salme 34 : 8).
Dette sidste er det vigtigt at ’tage højde’ for, idet ’afgrundsmagterne’ er på jagt i disse ’sidste dage’, hvor de søger at gøre livet uudholdeligt for de troende. Englene bærer imidlertid Guds børn på dens hænder og sørger for, at de ikke ’slår sig til blods’ på de veje, de må færdes ad i de sidste dage (Salme 91:11-12) – og himlen genlyder af englenes ’jubelråb’, når de hellige er nået gennem trængslen til ’frelsens og hvilens land’ (Lukas 16:22).
Ja, når Herren kommer igen, skal han være omgivet ’himmelens hellige engle’ (Matt. 25:31) – og der er stor glæde ’hos Guds engle hver gang, en synder omvender sig (Luk. 15:10).
*
De gode og hjælpende engles antal er vældigt. Titusinder og atter titusinder ganger med det enorme antal, der står Herren bi og hjælper dem, der tjener ham (Dan. 7:10) – og den nat, hvor Kristus blev født, viste de sig på himlen (som en mangfoldighed), der nu skulle hjælpe menneskene at få sejr over mørkets magter!
Jesus siger til apostlen Peter i Getsemane Have: ”Er du ikke klar over, at jeg blot behøver at kalde på min far, og han vil på stedet sende mig mere end tolv legioner engle (Matt. 26:53)?”
”I er nu kommet til Zions Bjerg, til den levende Guds by, det himmelske Jerusalem og til en festforsamling med tusinde af engle (Hebr. 12:22)
*
Gud taler til mennesker! Profeterne siger: ”Herrens ord kom til mig,” forfatteren (af f.eks. Hebræerbrevet) forklarer, at ’Gud i fortiden har talt mange gange på flere forskellige måder, men at han nu (ved tidernes ende) har meddelt sig ved sin Søn, Jesus Kristus (Hebr. 1:1-2)
Under titlen: ’Guds erkendelse’ skriver Karl Barth følgende: Hvad der ’gør Gud til Gud’ er dette: Den guddommelige personlighed (eller hans egentlige natur) – ja, hans ’hele væsen’… – vil vi først gøre os bekendt med, når Gud handler som Herre og Frelser.
*
GUD KALDER I DAG DEN ENKELTE
Studiet af Guds åbenbaring (af sig selv) er blevet adskilt i tre områder:
- Den almindelige åbenbaring af Guds væsen
- Den historiske måde og
- Den almindelige menneskelige måde
Den ’naturlige måde’, hvorpå man kan finde frem til Guds eksistens, støtter sig især til, hvad man kan vide ved blot at bruge sin forstand!
Denne fremgangsmåde hindres (som oftest) af den syndige menneskenatur, som er underordnet den kendsgerning, at ’det åndelige’ kun kan forstås ved tro! Dette spørgsmål kan udvikles på følgende måde:
Fordi et menneske er begrænset (i sin forståelse af Gud), så er det afhængig af at Gud åbenbarer sig selv! Der findes områder, hvor dette sker og mennesker finder Gud ’af sig selv’ ( – thi Guds åbenbarelse er ’tilgængelig for alle, som søger ham’).
Særlig åbenbarelse finder sted (hvor initiativet helt er ’på Guds side’) Gud kalder i dag på forskellige mennesker til en særlig tjeneste for ham (i en særlig situation, på et særligt sted og på et særligt tidspunkt).
*
”Den almindelige åbenbarelse af Gud, som er tilgængelig (på stedet) for alle mennesker, ses i selve hans perfekte skaberværk. – Salmisten råber: Selv himlen fortæller (alle) om hans herlighed (Salme 19:1), og apostlen Paulus tilføjer: ”Siden skabelsen af verden har hans usynlige magt og evige herlighed (og guddommelighed) klart kunnet ses af alt det, som er blevet til. Så de er uden undskyldning (Rom. 1:20).
Gud har (siden skabelsen) efterladt et ’tydeligt billede’ af sig selv (som er tilgængeligt for alle!) Den person, som undrende betragter en solnedgang, og den biologi-student, som er optaget af sit fag, omsluttes af Guds storhed – og må tilbede himlens og jordens skaber!
*
TROEN ER EN TILLID TIL GUD
Tro er det samme som, at jeg nu ’tilegner mig’ alle Guds forjættelser; jeg stoler på, at han er med mig til det sidste! Hvad han har lovet, vil han holde. Jeg hviler i Guds omsorg og kraft til – på trods af min alder – at føre mig til det mål, han har sat for mig!
Dette er (for mig betydningen af 1) Jesu Kristi liv, 2) Hans forsonende og sejrrige død, og 3) Jesu herlige opstandelse! I hvor høj grad man end vil betone, at det er ’alt sammen Gud, der virker’, så ændrer det intet ved den kendsgerning, at jeg forbliver en beredvillig tjener for hans Ånds inspiration!
*
Man har (tidligere) indenfor ’sjælevinding og åndelig vækst’ påstået, at tilegnelsen af Guds nåde foregik som en absolut ’passiv tildragelse’ – men i virkeligheden er det en situation, hvor sjælelivet er i højeste alarmberedskab.
( – og Satan er ikke blot ’tilskuer’ ved et menneskes sjælekampe. Den ’sjælelige aktivitet’ er i virkeligheden i fulde omdrejninger, når det drejer sig om at ’bryde nyt land’ i den åndelige verden – og det græske ord for ’tro’ er en form for ’tillid’, som udspringer fra en del af mig selv.
Troen på Gud er det centrale tillidsforhold, hvorfra en handling udvælder! Den tro vækker Gud til kamp i endetiden!
Tel.: +45 30 15 38 68 email: johnynoer@hotmail.com
Næste udgivelse af ’Med Grundlov skal land bygges’ er fredag 30. oktober 2026